Το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Άμφισσας στο «Ιστορικό Μουσείο Ευαγγ. Α. Μόσχου»

Ενόψει της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, το σχολείο μας, στις 7-3-2024, επισκέφτηκε το Ιστορικό Μουσείο Άμφισσας του κ. Μόσχου.

Ήταν μια πολύτιμη εμπειρία για μαθητές και εκπαιδευτικούς, καθώς το Μουσείο «στεγάζει» όλα τα ιστορικά γεγονότα της Νεότερης Ιστορίας μέχρι τη μεταπολίτευση, μέσα από τη συλλογή του κ. Μόσχου. Πρόκειται για πλούσιο υλικό που περιλαμβάνει όπλα της ελληνικής επανάστασης, φαρμακευτικό υλικό, στολές, εφημερίδες, έγγραφα, βιβλία από διάφορες περιόδους, λάφυρα, νομίσματα κ.ά., που επιμελείται και εμπλουτίζει συνεχώς ο συλλέκτης και ιδιοκτήτης του Μουσείου. Ιδιαίτερη εντύπωση μάλιστα, προκάλεσε στους μαθητές η σειρήνα του πολέμου!

Από όλους εμάς ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στον κ. Μόσχο για τη σπουδαία αυτή εμπειρία και τη ζεστή φιλοξενία στο χώρο του.