Ο ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΩΝ ΜΕΛΙΣΣΩΝ

Την Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024, το σχολείο μας πραγματοποίησε μια βιωματική διδακτική επίσκεψη στο μελισσοκομείο «MoKa Honey», στην περιοχή της Ιτέας. Πρόκειται για μια οικογενειακή επιχείρηση, με στόχο την εξέλιξη στην ποιότητα των μελισσοκομικών προϊόντων. Μέσα σε μια ευχάριστη και φιλόξενη ατμόσφαιρα, οι δύο ιδιοκτήτες του, μελισσοκόμοι, κ.Μωραΐτης και κ.Καλαφάτης μας υποδέχτηκαν σε έναν ξεχωριστό, προσεγμένο χώρο, που τον έχουν δημιουργήσει με προσωπική εργασία, προκειμένου οι μαθητές μας να μυηθούν στα μυστικά της μελισσοκομικής τέχνης και να γνωρίσουν από κοντά τη σημαντικότητα της μέλισσας στη ζωή του πλανήτη μας. Επιπλέον, είχαμε την ευκαιρία όλοι να «ντυθούμε» μελισσοκόμοι, για να δούμε από κοντά τις κυψέλες, τη βασίλισσα, τις εργάτριες, τους κηφήνες και να ενημερωθούμε για τον τρόπο που παράγεται το μέλι, αλλά και να το γευτούμε σε διάφορες κατηγορίες του!

Εκφράζουμε τις θερμές ευχαριστίες μας στους κ.κ. Μωραΐτη και Καλαφάτη για την υπέροχη διαδραστική εμπειρία και την πολύτιμη ξενάγηση στο θαυμαστό κόσμο των μελισσών!